V tomto článku se dozvíte tipy a rady, které Vám usnadní naplánování Vašeho svatebního dne
V jakých chvílích je vhodné mít hudbu na svatbě a kolik stojí taková hudba?
Hudba na svatební obřad
Rozhodování o hudbě v průběhu obřadu není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Je důležité vybrat správný okamžik pro zahájení hudebního doprovodu, ať už při příchodu ženicha nebo během vstupu nevěsty k oltáři. Z vlastní zkušenosti můžeme doporučit, že je vhodné, aby hudba hrála v těchto chvílích –
- při příchodu ženicha a nevěsty – pro každého jedna píseň
- v průběhu obřadu – jedna až dvě skladby
- při výměně snubních prstýnků a prvním novomanželském polibku – jedna skladba
- při závěrečných gratulacích – tady záleží na počtu gratulantů. Při menším počtu může stačit jedna píseň, při větším počtu i čtyři můžou být málo
Je třeba pamatovat na to, že ať už se rozhodnete pro tradiční nebo netradiční hudbu, jednotlivé skladby by měly vzájemně ladit k sobě, v opačném případě by se totiž mohly stát po sobě jdoucí písně zcela odlišných stylů rušivým elementem.
Pro obřad rovněž doporučujeme vybírat hudbu bez zpívaných textů, které by rušily vlastní obřad. Ideální je tak volit spíše podkresovou hudbu hranou na piano, harfu nebo housle. Je vhodné, když je produkována jako živá hudba, ale není výjimkou, když novomanželé střídají živou hudbu s reprodukovanou hudbou.
Hudba na svatební hostinu
Hudební produkce v průběhu svatební hostiny není samozřejmostí, ale určitě stojí za to o ni popřemýšlet. Nepříliš hlasitá a vhodně zvolená muzika dokáže příjemně „přehlušit“ ticho v době, kdy se svatebčané věnují jídlu a zároveň pohltí takové zvuky, jakými je cinkání příborů a skleniček nebo mlaskání a přežvykování. Většinou je vhodné zvolit melodickou a jemnou hudbu (například instrumentální), která bude hrát na pozadí v průběhu celé hostiny.
Píseň pro první novomanželský tanec
Výběr skladby pro první tanec novomanželů hraje klíčovou roli. Snad každý pár touží po tom, aby tento okamžik byl zcela nezapomenutelným zážitkem. Většina párů preferuje, když hudba na jejich první tanec je reprodukovaná, protože melodii dobře znají a nemůže je nic překvapit. Pokud máte na svatbě DJe, tak je dobré se s ním domluvit dopředu, aby vám hudbu pustil.
Specifický styl tance pak záleží na tanečních schopnostech novomanželů. Pro ty méně zkušené je vhodné zvolit jednoduchý romantický ploužák, aby se vyhnuli zbytečnému stresu. Naopak ti, kteří se cítí pohodlně na tanečním parketu, mohou experimentovat s náročnější choreografií nebo vtipnými prvky.
Hudba na svatební párty
Právě hudba je jedním z hlavních prvků, které dokážou na svatební párty rozpoutat tu pravou zábavu. V případě písniček na svatební párty by měli pamatovat novomanželé nejenom na sebe a na svůj hudební vkus, ale také na ostatní svatební hosty.
Většinou tvoří svatebčané průřez generacemi od babiček, tetiček až po ratolesti přátel. A i když nad některými tradičními hity (vzpomeňme jmenovitě alespoň „Jede jede mašinka“) ohrnují nos, věřte, že právě tyto písně dokážou zvednout ze židle dokonce i ty, kteří se do té chvíle nedokázali odvázat.
Není od věci mít připravený vlastní svatební playlist. Je lepší mít připravený tento playlist dopředu, protože to ušetří stres a otravné reklamy. Neměly by v něm chybět songy „na rozjezd“ kdy teprve svatební zábava začíná a s postupujícím večerem přidávat písně s rychlejšími rytmy či chytlavé všeobecně známé písně. Součástí by měly být staré hity typu oldies, zahraniční i české písně. Záleží však pochopitelně také na složení svatebních hostů a také vašich preferencích.
Živou hudbu, svatebního DJe nebo vlastní hudbu?
S přípravou svatby se pochopitelně naskýtá také otázka, kdo bude na svatbě hrát. Záleží na více faktorech, k těm hlavním patří finanční rozpočet snoubenců, jejich hudební vkus a styl samotné svatby. Nejčastěji se však zamilovaná dvojice rozhodne pro některou z níže uvedených možností.
Živá hudba na svatbu
Živá hudba na svatbě má své specifické kouzlo, protože není „ošizená“ a výsledkem je intenzivnější hudební prožitek. Tomu pochopitelně odpovídá také cena, která se odvíjí mimo jiné od počtu členů a závisí i na konkrétní kapele. Je třeba také počítat s tím, že je zvykem, že i členové kapely budou konzumovat občerstvení a případně obdrží i výslužku.
Kolik stojí kapela na svatbu?
Ceny kapel se hodně různí a záleží na vašich osobních preferencích, ale pokud vám opravdu záleží na kvalitě kapely, tak je vhodné počítat s tím, že zkušené čtyř až pětičlenné kapely, které mají v repertoáru i známé zahraniční písně, si klidně vezmou 30.000 – 45.000kč za večerní hraní, což znamená od 20:00 do 02:00 včetně přestávek. Je také důležité myslet na to, odkud kapela přijede. Čím blíže, tím lépe, protože kapela pak musí všechno sbalit a jet domů, někdy i třeba 100km, a to kolem čtvrté ranní není úplně nejlepší “job”, takže je dobré myslet i na tento faktor. Na našich stránkách jednoduše zjistíte tyto informace, stačí kliknout zde.
Je možné sehnat i kapelu do 15.000kč, avšak kvalita může odpovídat ceně a vy z toho budete akorát zklamaní. Je vždy dobré požádat kapelu o pár video nahrávek a prohlédnout si její repertoár. To vám hodně napoví o kvalitě kapely.
Už jsme to zmínili výše, ale muzikanty opravdu hodně potěší, když je o ně dobře “postaráno”. Spokojení muzikanti se vám pak odmění super hudbou, nezapomenutelnou atmosférou a třeba vám se slevou i prodlouží hraní. Zmiňujeme to proto, protože se občas umí stát, že svatba je naplánovaná do nejmenšího detailu, ale na muzikanty se zapomene a muzikanti se pak necítí úplně komfortně.
Svatební DJ
Jedná se o reprodukovanou muziku, kterou bude mít na starosti profesionál. V tomto případě je třeba dát si pozor, aby šlo skutečně o někoho, kdo má již se svatbami dostatečné zkušenosti a lze mu hudební produkci s klidem svěřit. Ideální je vybrat si někoho, koho již snoubenci viděli „v akci“, například na jiné svatbě.
DJ by měl mít své vlastní kvalitní vybavení včetně reproduktorů a mikrofonu. Měl by být také schopen ujmout se role moderátora celého večera a dokázat rozpoutat zábavu v případě, když poněkud vázne. Měl by mít tudíž v zásobě nejenom osvědčené vtipy, ale klidně také různé soutěže a úkoly pro svatebčany. DJ by se měl se snoubenci dopředu dohodnout, jakým směrem chtějí svatební večer směřovat, aby vše dopadlo podle očekávání.
Kolik stojí svatební DJ?
Ceny se také mohou velmi různit, ale zpravidla se cena pohybuje mezi 800kč až 2.000kč za hodinu strávenou na akci + cestovné. Je také důležité myslet na občerstvení a výslužku. Hledáte DJe na vaši svatbu? Najdete ho zde
Vlastní reprodukovaná hudba
Nejlevnější variantou je vlastní reprodukovaná hudba – jedná se o hudbu ve vlastní režii, ke které se nejčastěji využívá chytrý telefon nebo notebook doplněný o reproduktory.
V případě vlastní reprodukované hudby si většinou snoubenci sami vyberou konkrétní skladby a vytvoří vlastní svatební playlist, případně nechají notebook k dispozici ostatním svatebním hostům, kteří si zde mohou sami pouštět vlastní hudbu, a to například přes hudební platformy Youtube a Spotify.
Za nás bychom doporučili reprodukovanou hudbu použít při některých částech obřadu, slavnostní hostině a před příjezdem kapely nebo DJe.