V tomto článku se dozvíte, jakého DJ vybrat na Vaši akci
Úvod
Často se říká, že dobrý DJ umí zahrát úplně všechno. S tímto názorem si dovolím nesouhlasit. Dokonce i nejlepší DJ nedokáže splnit každé hudební přání na počkání, nicméně se za pultem maximálně vynasnaží, aby byli návštěvníci tanečního parketu maximálně spokojeni. Pro dosažení takové atmosféry je klíčové vybrat DJe, který se perfektně hodí právě pro danou událost.
Když se řekne “DJ”, většina lidí si vybaví „sympaťáka“ nebo „sympaťačku“ za mixážním pultem, jak s nasazenými sluchátky baví dav. Avšak pojem DJ zahrnuje skutečně široké spektrum různých rolí a aktivit, které DJ může na správné party nabídnout. Přestože existují různé stereotypy, pokusme se DJe kategorizovat do 3 hlavních skupin. Je důležité zdůraznit, že každý DJ působí individuálně a nemusí se nutně vejít pouze do jedné ze zmíněných kategorií.
Klubový DJ
Tento typ Dje hrává v klubech, barech a tomu podobných místech. Když jsem v jednom menším klubu začínal hrát, majitel mi říkal “Hrej tak, aby nebylo ticho a aby to lidi bavilo”. Jeho rada byla z velké části na místě. Návštěvníci klubu přicházejí za zábavou, pitím a tancem. Klubový DJ si zpravidla doma připraví playlist aktuálně populárních skladeb, přijede do klubu s „flashkou“, zapojí ji do mixážního pultu a poté už záleží jen na něm, aby na tanečním parketu udržel co nejvíce lidí. Většinou k tomu ani nepotřebuje zvládat složité mixovací techniky. DJ má na takových akcích dostatek prostoru k naučení a natrénování nových technik.
Raveparty DJ
“Klubový DJ with extra steps”. Jedná se o DJe, který na party, rave nebo do klubu láká návštěvníky právě na své jméno. Pravděpodobně už hraje nějaký ten pátek a na scéně si vybudoval poměrně známé jméno. V klubu nebo na akci má jasně stanovený čas, jak dlouho bude hrát. Hraje jistým způsobem natolik zajímavě, že lidé chtějí slyšet právě jeho mixování a jeho výběr písniček.
DJ má tak možnost během svého setu ukázat lidem, co všechno v něm je a co všechno umí. Mnohem více komunikuje s publikem, často má DJ a publikum stejný hudební či „žánrový” vkus. Z toho důvodu bývá vazba „DJ – publikum” mnohem užší a samotná party a vystoupení je mnohem energičtější.
DJ na soukromé eventy
Svatba, narozeniny, firemní večírek, dětský den… Častokrát noční můra klubových a raveparty DJů a naopak. Ačkoliv ve finále všichni stojí za pultem, práce DJe na soukromé akci je zdaleka nejodlišnější od ostatních. Organizátor takové akce na rozdíl od party v klubu mnohdy nemá své vlastní nebo dostačující ozvučení, osvětlení a techniku. DJi v takovém případě tedy nebude stačit připravit si hudbu doma a dorazit na akci se sluchátky na krku a “flashkou” v kapse. Musí si na místo konání akce ještě před startem přivézt vlastní zvuk, světla, mixpult, zapojit a nazvučit veškeré vybavení, odehrát a po akci všechno zase sbalit a teprve odjet.
Na soukromých akcích bývá z pravidla v publiku mnohem širší spektrum hudebního vkusu a není tedy potřeba tolik precizního mixování, ale spíše opravdu široký repertoár písniček. Pochybuji, že by se někde na světě konala soukromá akce, kde by DJe někdo nepřišel požádat o písničku na přání. Na takových akcích (ačkoliv to může vyznít nepěkně) lidé na parketu opravdu nezajímá DJ a jeho plynulé přechody, ale především hudba, která hraje.
Shrnutí
Aby se akce povedla a spokojení byli jak návštěvníci akce, tak pořadatel i vystupující DJ, je nutné si vybrat DJe, který dokáže oslovit své publikum a který ví, jak s publikem pracovat a pobavit ho. Typický svatbový DJ vám neudělá dokonalou show na DnB 360° rave eventu a pokud vám na firemní večírek přijede typický klubový DJ, nepředpokládám, že by účastníci večírku byli nadšení z nonstop housu a rapu.
Jak jsem již v úvodu článku napsal, tyto tři skupiny jsou pouze orientační a škatulkování všech DJů do nich by byla chyba. Většinou se tyto tři zařazení prolínají a neexistuje žádné pravidlo, že by klubový DJ neměl vlastní techniku a nezařídil perfektní oslavu osmnáctin. Jak už to bývá vlastně u všeho, je to jen a jen o domluvě a správném člověku.
Komentáře